Kodukord
Kinnitatud hoolekogu 13.10.2020 otsusega
KODUKORD
- Üldsätted
- Rakvere Triinu Lasteaia kodukord lähtub Koolieelse lasteasutuse seadusest (KELS) ja sellest tulenevatest õigusaktidest.
- Käesolevas kodukorras on kirjas Rakvere Triinu Lasteaias kehtiv õppe- ja kasvatustöö ning lastehoiu korraldus. Kodukord toetab õppe- ja kasvatuseemärkide realiseerimist ning aitab hoida laste ja töötajate vaimset ning füüsilist tervist. Kodukorras informeerib lasteaed lapsevanemaid koolieelse lasteasutuse seadusega neile pandud kohustustest.
- Kodukorra kinnitab Rakvere Triinu Lasteaia hoolekogu. Kodukord on avalikustatud lasteaia veebilehel, paberkandjal on sellega võimalik tutvuda lasteaias.
- Juhtkonna esindaja või rühma õpetajad tutvustavad uutele lapsevanematele kodukorda õppeaasta alguses ning vanem kinnitab seda allkirjaga.
- Kodukord on lastele, vanematele ja töötajatele täitmiseks kohustuslik (KELS §92 lõige 1).
- Lapse saabumine, lahkumine ja lapse puudumine
- Lasteaed on avatud 7.00 – 19.00. Ajavahemikul 18.00 – 19.00 viibivad lapsed valverühmas, õhtul oodatakse vanemat järgi hiljemalt kell 18.45.
- Oma rühma sisenemine toimub selleks ettenähtud välisuksest.
- Lapsevanem toob lapse lasteaeda enne õppe- ja kasvatustegevuse algust (soovitatavalt kell 8.50 rühmatoas) ja viib ära endale sobival ajal, kuid järgides lasteaia päevakava.
- Lapsevanem annab isiklikult lapse üle rühma töötajale ning järele tulles võtab lapse vastu rühmatöötajalt.
- Lapsevanem teavitab rühma õpetajat, kui laps haigestub või mingil muul põhjusel lasteaeda ei tule. Lapsevanem või hooldaja peab teavitama lapse toitlustamise soovi puudumisest hiljemalt toitlustamise päevale eelneva tööpäeva kell 12.00-ks.
- Erandolukorras (nt eriolukorras, suvepuhkuste ja jõulupühade perioodil) muudetakse töökorraldust ning avatud on väiksem arv rühmi. Erirühmad on suveperioodil 3 nädalat suletud. Sellest teavitatakse eelnevalt lapsevanemaid.
- Erandjuhtudel (tähtpäev, lasteaia suurüritus, puhkus, kogu maja õpetajate ühine koolitus jm) võib õpetaja küsida lapse kohaloleku kohta 2-3 päeva ette! Planeerimaks töökorraldust ja laste toitlustamist.
- Kooli minevatel lastel on võimalus lasteaias käia juulikuu lõpuni.
- Lasteaed annab lapse üle teisele isikule (kes ei ole lapsevanem) juhul, kui lapsevanem on lasteaeda sellest eelnevalt informeerinud. Lapsevanema kirjaliku teavituse (ühekordne) alusel võib lapse üle anda alaealisele isikule.
- Kui lasteaia hinnangul rikub lapsevanem oma otsustega lapse heaolu ning seab ohtu lapse turvalisuse, räägitakse sellest lapsevanemaga. Olukorra jätkumisel teavitab lasteaed sellest kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajat, äärmuslikel juhtudel ka politseid.
- Eriolukordades, kui lapsevanem ei jõua lapsele järgi õigeaegselt, on tal kohustus sellest teavitada rühma töötajat rühma kontakttelefonil.
- Kui lapsele ei ole lasteaia lahtioleku ajal järele tuldud, proovib rühma töötaja telefoni teel kontakti saada lapse vanematega või nende poolt määratud kontaktisikutega. Kui see ei õnnestu ja poole tunni jooksul pole keegi lapsele järele tulnud, teavitab rühma töötaja direktorit ja kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajat, äärmuslikel juhtudel ka politseid. Edasi käitutakse lastekaitsetöötaja või politsei juhiste järgi.
- Lapse arengu, tervise ja heaolu toetamine
- Kui lapsevanem on teavitanud lasteaia direktorit kirjalikult lapse terviseseisundist tulenevatest eritingimustest, kohandatakse võimaluse korral päevakava, kasvukeskkonda ning õppe- ja kasvatustegevuse korraldust, kuid arvestades seejuures ka ülejäänud rühma laste vajadustega.
- Kui lapse käitumine kahjustab last ennast, teisi lapsi või töötajaid, peatatakse ajutiselt lasteaia koha kasutamise leping põhjuste välja selgitamiseni ning lapse jaoks sobiva lahenduse leidmiseni.
- Kui lapsel on püsivad raskused enda ja teistega toimetulekul, vaatleb lasteaia eripedagoog last rühmategevustes ning vaatluste tulemuste ja analüüsi põhjal otsustatakse edasine tegutsemine koostöös lapsevanemaga.
- Rühma töötaja jälgib lapse terviseseisundit lasteasutusse vastuvõtul ja seal viibimise ajal ning teavitab lapse tervisehäiretest lapsevanemat ja direktorit.
- Lapse lasteaias haigestumise või vigastuse korral võtab lasteaia töötaja ühendust lapse vanemaga ja kutsub vajadusel kiirabi. Lapsevanema või kiirabi tulekuni võimaldatakse lapsel lamada järelevalve all. Vajadusel antakse haigestunud või vigastatud lapsele kiirabi kohale jõudmiseni esmast abi.
- Nakkushaiguse kahtlusega laps tuleb võimaluse korral eraldada teistest lastest, kuid teda ei tohi jätta üksinda eraldi ruumi. Lapse juures olev töötaja kasutab isikukaitsevahendeid.
- Nakkusohtliku haigusega laps jääb koju ning nakkusohust teavitab lapsevanem või volitatud isik rühmatöötajat.
- Nakkushaiguste perioodil rakendatakse lasteaias erikord ja kätepesemise nõuded, järgides Terviseameti juhiseid.
- Lasteaias antakse lapsele ravimeid vaid krooniliste haiguste korral, mille vajadust on tõendatud lapse arsti poolt.
- Lapsel peavad lasteaias kaasas olema isiklikud hügieenivahendid (kamm, vahetuspesu jne)
- Lapsel peavad olema libisemiskindla tallaga ja kindlalt jalas püsivad jalanõud, et vähendada libisemis- ja kukkumisohtu.
- Lapsel on lasteaias õueriided, peakate ja jalanõud lähtuvalt ilmastikust ning lisaks vahetusriided juhuks, kui riided saavad märjaks või määrduvad.
- Lapse riietel ei tohi olla ohtlikke pikki nööre, salle jt ohtlikke detaile.
- Soodsate ilmastikutingimuste korral peab võimalikult palju laste tegevusi toimuma õues.
- Turvalisuse tagamine
- Lasteaia töötajad loovad lasteaias füüsilise ja psühhosotsiaalse keskkonna, mis on ohutu, turvaline ja pakub lastele erinevaid mängu-, õpi- ja loovtegevuse ning kehalise aktiivsuse edendamise võimalusi.
- Lasteaias on mööbel, mängu- ja võimlemisvahendid, mille konstruktsioon, mõõtmed ja pindade viimistlus vastavad laste eale ja kasvule ning tagavad ohutu kasutuse. Mänguväljakute vahendeid kontrollitakse regulaarselt.
- Laste omavoliline väljapääs lasteaia ruumidest ja territooriumilt ning võõraste isikute omavoliline pääs lasteaeda on keelatud. Hoone välisuksed on lukustatud ajavahemikul 9.00 – 16.00 (v.a. laste õues viibimise ajal)
- Turvalisuse tagamiseks on lasteaia hoones ja õuealal videovalve ning elektrooniline häiresüsteem.
- Laste õues viibimise ajal on aiaväravad riiviga suletud.
- Lasteaia mängualal on laste õues viibimise ajal jalgrattaga sõitmine keelatud.
- Lasteaia õueala on mootorsõidukitele suletud, v.a. lasteaeda teenindavale transpordile
- Laste ujulasse viimisel on iga seitsme lapse kohta vähemalt üks täiskasvanu, kes jälgib pidevalt lapsi ja juhendab vees toimuvaid tegevusi ning osutab vajaduse korral abi.
- Õppekäigu ajal tänaval liigeldes on lapsed ja rühma töötajad helkurvestides.
- Lasteaeda ei tooda kaasa lapsele ohtlikke ja vägivaldseid mänge õhutavaid mänguasju.
- Kodust kaasa toodud mänguasjade purunemise või kadumise eest rühmatöötajad ei vastuta.
- Õpetajatel ja juhtkonnal on õigus rühma eripärast ja laste vanusest lähtuvalt kehtestada rühmareeglid.
- Lapsed, lapsevanemad ja lasteaiatöötajad on kohustatud viivitamatult teavitama rühma töötajat või lasteasutuse juhtkonda laste ning lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavatest olukordadest.
- Rakvere linnast kaugemale toimuvate väljasõitude korral esitab rühmaõpetaja väljasõidu päeva hommikul juhtkonnale kinnitamiseks laste ja nende eest vastutavate töötajate nimekirja.
- Laste ja lasteasutuse töötajate vaimset ja füüsilist turvalisust ohustavate olukordade lahendamine ja meetmete rakendamine toimub lasteaia kriisimeeskonna poolt vastavalt hädaolukorra lahendamise plaanile.